Alfonso Scarano: Pendluji mezi Teplicemi, Bangkokem a Čínou

  •  

Šéfdirigentem Severočeské filharmonie Teplice je v posledních čtyřech letech italský dirigent Alfonso Scarano. V Teplicích tak tráví asi čtvrtinu roku, protože kromě toho působí i v Thajsku a na dalších místech. Teplický orchestr považuje za vynikající těleso a divákům slibuje, že se mohou těšit na skladby, které filharmonie ve své historii dosud nikdy neuvedla.

Kdy jste se poprvé dozvěděl o možnosti jít dirigovat do Teplic a jak vše probíhalo?

Poprvé jsem se Severočeskou filharmonií Teplice vystupoval v lednu 2011 v Tübingenu v Německu. Vzpomínám si, že jsme hráli Beethovenovu šestou symfonii a premiéru velmi obtížného Kaufmannova klavírního koncertu. Vzhledem k tomu, že to bylo poprvé, byl mezi námi zvláštní pocit. O rok později jsem byl jmenován hlavním hostujícím dirigentem a v roce 2013 šéfdirigentem Severočeské filharmonie.

Máte zkušenosti s prací s dalšími soubory, a to nejen v Čechách nebo Itálii, ale po celém světě. Jak hodnotíte Severočeskou filharmonii, v čem vyniká?

Miluji Severočeskou filharmonii, obdivuji její dlouhou historii. Je to typicky český soubor, což znamená, že je kompaktní, pevný a s velmi kvalitní každou jednotlivou nástrojovou skupinou. Měl jsem možnost spolupracovat s několika českými orchestry a vždy jsem ocenil jejich kvality, především ty týkající se zvuku. Mimochodem považuji české hudební školství za jedno z nejlepších v Evropě.

alfonso-scarano-07

Když se vrátíte do svého mládí, jak jste se dostal k hudbě?

Začal jsem v sedmi letech studiem na trubku u mého dědečka. Poté jsem začal hrát na bicí. Můj dědeček, Nonno Vincenzo, byl pro mě velmi důležitý. Pamatuji si ho velmi dokonale, ačkoli nakonec neviděl nic z mé kariéry, protože zemřel, když mi bylo 11 let. Ale upřímně řečeno dodnes si dobře vzpomínám na jeho tón hlasu a na jeho laskavost.

A pokračování vaší kariéry?

Ve 13 letech jsem začal vést soubor v jižní Itálii, kde máme silnou tradici v tomto oboru. V našem hlavním repertoáru jsme měli třeba Beethovena, Verdiho a Pucciniho. Pak jsem začal studovat na konzervatoři. Když mi bylo 18 let, účastnil jsem se již většiny významných soutěží v Evropě a získal jsem i některé hlavní ceny. Podle mého názoru jsou takové soutěže pro mladé dirigenty zásadní.

Už jste někdy byl v České republice před svým angažmá v Teplicích?

Ano, deset let jsem působil jako hlavní hostující dirigent Virtuosi di Praga. Většinou jsem uvedl 4 koncerty za rok v Praze, a také jsme spolu udělali několik turné. Také v tomto případě jsem s nimi poprvé nevystupoval v České republice, ale ve Freiburgu v Konzerthausu. Teprve v posledních čtyřech letech, tedy od doby, kdy jsem šéfdirigentem v Teplicích, trávím v České republice delší čas. Jsem zde zhruba 13 týdnů v roce.

alfonso_nove_2

Jak důležitá byla tato změna pro váš soukromý život? Kde žije vaše rodina? Tady, nebo v Itálii?

Vzhledem k tomu, že jsem již mnoho před tím, než jsem přišel do Teplic, pracovně cestoval po různých destinacích, a vždy bez rodiny, tak tomu je tak i nyní. Naše děti potřebují stabilitu, je třeba, aby navštěvovaly stálou školu, aby byly v blízkosti svých přátel. Proto jsme se s mou ženou Paolou dohodli, že zůstanou v Itálii. Moje rodina žije v Brescii a mé dvě děti zde chodí do školy. Můj syn Valerio, kterému je nyní 13 let, studuje hru na housle na Konzervatoři Giuseppe Verdiho v Miláně.

Teplice jsou považovány za jedno z nejkrásnějších měst v severních Čechách. Je to podle vás pravda? A jaké je vaše oblíbené místo?

Máte pravdu, Teplice jsou velmi krásné. Moc se mi líbí Zámecká zahrada, protože je nejen velmi blízko mého bytu, ale je naprosto ideálním místem, kam si jít zaběhat. Další moje oblíbená místa jsou Restaurace Metropol, hotel Prince de Ligne a samozřejmě Beethoven.

Jak Ital jako vy žije v Čechách? Jaké tady máte koníčky?

Přiznávám, že nemám čas na koníčky, protože v podstatě řečeno nezůstávám dlouho na jednom místě. Kromě toho necítím nutnost mít nějaké hobby, protože můj život dokonale naplňuje hudba.

Itálie je známá jídlem, špagetami, pizzou a dalšími specialitami, v Teplicích je několik italských restaurací. Jíte tam, nebo raději vaříte doma? Případně dáváte přednost českému jídlu? Jakému?

Na to mám jednoznačnou odpověď – koleno. To je moje nejoblíbenější české jídlo. Mám rád i všechny české polévky a také pokrmy s masem. Po pravdě nejsem žádný vegetarián.

Mohl byste popsat své plány se Severočeskou filharmonií na následující období?

Toto jo moje čtvrtá sezóna v Teplicích a stále dosahujeme vynikajících výkonů. Uvedli jsme a uvedeme několik nových skladeb v našem repertoáru. Mám na mysli díla, která se dosud nikdy v Teplicích nehrála, nebo se hrála více než před dvaceti lety. Chceme tak našemu publiku nabídnout co nejširší nabídku přední světové hudby. Současně budeme pokračovat v každodenní práci s orchestrem. Za velmi důležitou také považuji naše snahu o zlepšení akustiky v Domě kultury Teplice.

A co vaše osobní plány do budoucna?

Můj profesní život je nyní trvale rozdělen na 13 týdnů v roce v Teplicích, dva měsíce v Bangkoku a dva týdny v Číně. Pak je tu samozřejmě ještě moje hostující činnost s dalšími orchestry. V příštích dvou letech bych měl mít několik debutů například v Londýně, Istanbulu a Budapešti, pokud budu jmenovat ty nejdůležitější.

alfonso_nove_1

Alfonso Scarano
*1968 je šéfdirigent Severočeské filharmonie Teplice. Na této pozici působí od roku 2013, předtím byl hlavním hostujícím dirigentem filharmonie. Intenzivně spolupracuje také s Thailand Philharmonic Orchestra v Bangkoku. Hudbě se začal věnovat ve svých sedmi letech, poté navštěvoval konzervatoř. V roce 1993 získal 1. cenu na 5. ročníku soutěže Bottega International Conducting Competition v Teatro Comunale v Trevisu, v roce 1997 zvítězil na 4. ročníku soutěže Franco Capuana European Community Conducting Competition v Římě a v roce 2005 získal 2. cenu (1. a 3. cena nebyla udělena) v 1. ročníku soutěže Luigi Mancinelli International Conducting Competition v Teatro Comunale v Orvieto. V roce 2003 byl přizván Daniele Gattim k účasti na projektu Young European Conductors na Scuola di Musica v italské Fiesole. Od roku 2009 pravidelně dirigoval Moravskou filharmonii Olomouc. Zastával funkci hlavního hostujícího dirigenta v komorním orchestru Virtuosi di Praga (2000–2010) a hudebního ředitele a dirigenta operního festivalu Toscana Opera Festival (2006–2008)

Nej
barva: oranžová
jídlo: Orecchiette – typické domácí jídlo z italského regionu Apulie
hudba: Ta, kterou diriguji
číslo: 5
politik: Každý čestný a čistý a je jedno, zda je z levého, či pravého spektra.

severoceska-filharmonie

Severočeská filharmonie Teplice
Je jediným profesionálním symfonickým orchestrem v Ústeckém kraji. Zakládací listina a úřední schválení orchestru je z roku 1838. V současné době je zřizována statutárním městem Teplice a je jím zároveň pověřena pořádáním a organizačním zajištěním Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena, který byl založen v roce 1964. Kromě vystoupení v Teplicích a na jiných místech Česka filharmonie ročně odehraje i několik desítek vystoupení v zahraničí


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*