AGC investuje miliony korun do robotů

  •  

Miliony korun do spolupráce lidí a robotů investuje v příštích třech letech společnost AGC Automotive Czech z Chudeřic. AGC Automotive Czech je největší výrobce automobilových skel v Evropě. Prvního tzv. kolaborativního robota, který práci vykonává společně s člověkem, firma zkušebně instalovala vloni. V příštím roce pořídí dalšího. V následujících třech letech by pak do automatizace výroby autoskel, včetně těchto typů robotů měla AGC Automotive Czech investovat až 100 milionů korun.

„Do automatizace našich provozů investujeme každoročně desítky milionů korun. Před deseti lety jsme automobilová skla vyráběli pomocí 10 robotů, letos nám již při výrobě pomáhá 74 robotů. Od loňského roku využíváme také prvního kolaborativního robota, který pracuje společně s člověkem. Je to cesta budoucnosti, kterou jsme se také u nás v Chudeřicích vydali,“ říká Luděk Steklý, generální ředitel AGC Automotive Czech.

Kolaborativního robota využívá AGC Automotive Czech pro přesné nanášení speciální látky na automobilové sklo.

„Robot zajišťuje přesné pracovní operace, které již nyní vzhledem k nárokům zákazníků na přesnost nejsme schopni realizovat lidskou prací. Nový robot, kterého plánujeme pořídit v příštím roce, bude společně s naším zaměstnancem spolupracovat na přidávání speciální látky, tzv. primeru na přídavné díly, které se následně instalují na autoskla,“ říká Jiří Mudra, vedoucí engineeringu a údržby.

Kolaborativní roboti jsou zařízení, která dokáží při různých výrobních operacích spolupracovat s lidmi.  Firmy je využívají především při těžké manipulaci nebo při opakujících se operacích, u kterých je velmi důležitá naprostá přesnost, kterou lidé nejsou schopni zajistit.

„Každý robot je schopen nahradit jednoho až dva lidi v každé pracovní směně. Přesto naše společnost za poslední dva roky vytvořila na 1000 pracovních míst,“ dodává personální ředitel AGC Automotive Czech Tomáš Brokeš.

AGC Automotive Czech v Chudeřicích je největším závodem na výrobu autoskel skupiny AGC a jedním z největších a nejkomplexnějších v Evropě. Zaměstnává přes 2600 lidí. Skupina AGC je největším světovým výrobcem plochého skla.

Vývoj počtu robotů v AGC Automotive Czech v Chudeřicích:

Rok/Počet robotů

2000/3

2006/10

2008/29

2011/44

2017/74

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*