75 let od konce války připomíná graffiti pod mostem v Alejní

  •  

Rozměrné nové graffiti v Alejní ulici pod silničním mostem připomíná rodáka židovského původu a letce RAF Kurta Taussiga. Na objednávku města ho jako připomínku 75 let od konce 2. světové války vytvořil streetartový umělec Kamil Vacek.

Teplický rodák Kurt Taussig, který byl jedním z takzvaných Wintonových dětí, zemřel loni v Londýně. „Zadáním bylo vytvořit něco k výročí konce války. A já jsem si vzpomněl na našeho stíhacího pilota, který bojoval v řadách britského Královského letectva ve druhé světové válce. Návrh se líbil a teď po dvou týdnech je hotovo,“ řekl ČTK Vacek.

Kurt Taussig se narodil v roce 1923 v Teplicích-Šanově. Z města odešel, když mu bylo 15 let. Během druhé světové války byl odvlečen do internačního tábora. Díky organizaci sira Nicholase Wintona se jemu a jeho bratrovi podařilo vyhnout se koncentračnímu táboru; byl v jednom z dětských transportů, které Winton organizoval. V roce 1939 se dostal do Velké Británie, kde si následně podal přihlášku do RAF; prodělal výcvik v Jižní Rhodesii a Palestině.  Sloužil u britské 225. perutě. V roce 1942 se přihlásil do československých jednotek, nebyl ale přijat. Důvodem byl jeho německý původ. V RAF sloužil i po skončení války v Itálii a Rakousku. Ze služby odešel v roce 1947, po jejím skončení žil ve Velké Británii. Po listopadu 1989 několikrát navštívil Česko i rodné Teplice, které mu v září 2018 udělily čestné občanství. Zemřel v Londýně 19. září 2019.

 

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*


*